Aktualności prawne

Zabezpieczenie płatności wynagrodzenia w umowie

Zabezpieczenie płatności wynagrodzenia w umowie

 

            W praktyce konstruowania umów oraz przy konsultacjach z klientami, często pojawia się problem związany z obawą o przyszłą płatność kontrahenta. Rzeczywiście w obrocie coraz częściej spotyka się nieuczciwych klientów lub takich, którzy starają się wyłudzić usługę.

            Jak zabezpieczyć płatność? Jak ochronić swoje pieniądze? Jak utrzymać płynność przedsiębiorstwa? W tym artykule postaram się przybliżyć trudną tematykę zabezpieczenia wierzytelności w umowach handlowych.

Czytaj więcej...

Jak wstrzymać egzekucję z wyroku zaocznego lub nakazu zapłaty?

Jak wstrzymać egzekucję z wyroku zaocznego lub nakazu zapłaty?

 

Otrzymałem pismo od komornika, co dalej?

 

            Wielu klientów boryka się z problem, który zwykle przedstawia się następująco. Otrzymują oni pismo od komornika o zajęciu rachunku bankowego, nadpłaty podatku dochodowego czy innych wierzytelności. Może zdarzyć się też, że logują się na konto bankowe, a tam nie ma części naszych środków. Pojawia się pytanie dlaczego komornik zajął środki
i z czego to wynika? A może padłem ofiarą oszustwa?

Czytaj więcej...

Obniżenie czynszu lokalu użytkowego z uwagi na stan epidemii koronawirusa

Obniżenie czynszu lokalu użytkowego z uwagi na stan epidemii koronawirusa

 

            W dniu 31 marca 2020 r. Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono zasadę, zgodnie z którą od dnia 01.04.20220 r. w sklepie mogą przebywać maksymalnie 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, z tym że w godzinach 10.00 – 12.00 mogą to być wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Osoby te są zobowiązane nosić podczas zakupów towarów rękawiczki jednorazowe. Sklepy są zobowiązane natomiast zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk;

            Rozporządzeniem nałożono na sklepy także obowiązek dokonywania po każdym kliencie dezynfekcji stanowiska obsługi lub stanowiska kasowego.

            Sytuacja kryzysowa postępuje w takim tempie, że trudno jest przewidzieć jak długo restrykcje będą stosowane oraz czy obostrzenia nie zostaną zintensyfikowane. Zaistniała sytuacja ma istotny wpływ na przedsiębiorców, którzy w swoim biznesie korzystają z najętych lokali użytkowych. Potencjalne obniżenie dochodów, zwiększenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz potencjalne dalsze utrudnienia zmuszają do podjęcia natychmiastowych działań.

Czytaj więcej...

Koronawirus i prawo pracy

Koronawirus i prawo pracy

 

            Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa. To wydarzenie wpływa na każdy aspekt naszej codzienności. Od pracy przez szkołę, gospodarkę, ekonomię na decyzjach politycznych kończąc. Oczywiście nie są to wszystkie aspekty problemów, które pojawiają się obecnie.

            Wraz z ogłoszeniem pandemii oraz przerwą w funkcjonowaniu kluczowych dla nas instytucji, a także ograniczeniem funkcjonowania kolejnych, pojawiają się pytania co dalej? Jak funkcjonować w nowym środowisku? Co na to prawo pracy?

            Praca zdalna (telepraca), konieczność opieki nad dzieckiem, ryzyko zakażania w miejscu pracy, przymusowa kwarantanna. To rzeczywistość pracownika w dobie rozpowszechniania się SARS – CoV2.

Czytaj więcej...

Polisolokaty

Odzyskaj pieniądze z polisolokat

 

Klienci Kancelarii zainwestowali w produkty kapitałowe, które powszechnie nazywane są polisolokatami. Chodzi o umowy ubezpieczenia z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym, które w istocie są produktami inwestycyjnymi, albowiem część ubezpieczeniowa umowy jest znikoma.

 

Panie Mecenasie, straciłem na polisie!

 

Wiele osób trafia do nas z problemem strat finansowych, o których dowiadują się, gdy chcą zakończyć okres inwestycji. Spotkaliśmy się z przypadkami chęci wypłaty pieniędzy dla wnuków, czy wypłaty na „czarną godzinę”. Po wizycie u ubezpieczyciela albo oddziale banku czy stronie internetowej okazuje się, że straciliśmy na polisie.

Czytaj więcej...

Nowa strona internetowa Kancelarii

Witamy Państwa na nowej stronie internetowej Kancelarii Adwokackiej Adwokata Przemysława Strzeleckiego. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Czytaj więcej...